Modelarstwo

model zdalnie sterowanySamolot w hangarze tuż obok domu – czysta abstrakcja czy niedoścignione marzenie wielu osób? Ludzkość fascynują potężne, skomplikowane konstrukcje. Niszczycielskie czołgi, które widujemy w muzeach i na filmach wojennych, sportowe, drogie samochody z okładek gazet czy śmigłowce albo samoloty pasażerskie, unoszące się w powietrzu.

Żyjemy jednak w czasach, gdzie wszystko staje się coraz mniejsze. Nie ma więc problemu, by po naszym domu… latał samolot. Ba, ażeby to jeden! Wspierany dodatkowo armią żołnierzy i brygadą czołgów. Wszystko to dzięki sztuce modelarstwa, która polega na wiernym odwzorowywaniu rzeczywistych obiektów w formie pomniejszonych w skali modeli. Modelarstwo to głównie niewinne hobby, ale może też przeobrazić się w sport, a co więcej, udoskonalone modele są też wykorzystywane do celów cywilnych oraz wojskowych: fotografie z powietrza, tworzenie mapy, szpiegowanie ludzi, badanie huraganów. Mogą być również wykorzystywane do badań, na przykład w tunelach aerodynamicznych.

Obecnie najpopularniejsze jest tak zwane modelarstwo plastikowe, czyli budowa modeli z gotowych elementów kupowanych w zestawie, które należy odpowiednio dobrać, skleić czy pomalować. Można również uprawiać z powodzeniem modelarstwo kartonowe, polegające na składaniu modeli z wydrukowanych elementów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by model stworzyć samemu, od podstaw, wzorując się jedynie na dostępnych planach czy innych, gotowych modelach. W ten sposób mamy pełną dowolność w ulepszaniu modeli oraz pewność, że jest to jeden jedyny okaz na świecie.

Dlaczego modelarstwo jest tak popularne? Przede wszystkim to zabawa, która pobudza zmysły i zwiększa wiedzę praktyczną. Wykonanie niektórych modeli wymaga sporego skupienia, umiejętności i zmysłu plastycznego. Niezbędna może być też wiedza na temat budowy samolotu, sposobu jego działania czy roli skrzydeł w procesie latania. Modele samolotów historycznych, na przykład uczestniczących w działaniach wojennych albo popularnych katastrofach lotniczych, mogą być inspiracją do poszerzenia swojej wiedzy historycznej.