Możliwości latających modeli zdalnie sterowalnych

modele zdalnie sterowaneWykorzystanie latających modeli nie kończy się na zabawie w czterech ścianach czy zastosowaniach militarnych. Tego typu urządzenia są w stanie unieść kilkukilogramowy ciężar, dzięki czemu do modelu można zamocować aparat lub kamerę wideo, która następnie z wysokości nakręci film. Latające modele mogą więc z powodzeniem zastąpić wykorzystywane są przez geodetów samoloty, z których wykonywane są zdjęcia lotnicze. Co więcej, takie wykorzystanie modeli wcale nie jest fikcją, bowiem w jednej z reklam emitowanych w telewizji wykorzystano bezzałogowy śmigłowiec, który nakręcił zdjęcia ze sporej wysokości.

Budowa niektórych modeli sprawia, że mogą one wykonywać długotrwałe loty. Efekt taki zapewnia wydłużenie skrzydeł, które zwiększa ich rozpiętość, a jednocześnie utrzymuje niewielką cięciwę. W tych modelach zazwyczaj montowany jest napęd elektryczny, ale jego zadaniem jest generalnie tylko osiągnięcie odpowiedniego pułapu, następnie zaś lot odbywa się na zasadzie lotu ślizgowego, czyli bez napędu. Długość lotu takiego modelu w sporym stopniu zależna jest od panujących warunków atmosferycznych. Silne podmuchy wiatru albo deszcz skrócą czas, jaki szybowiec przebędzie w powietrzu. Motoszybowce są jednak wykorzystywane do patrolowania dużych obszarów, na przykład lasów. Jest to bardzo łatwy i tani sposób na kontrolowanie danego terenu lub ochrony mienia. Dodatkowo zastosowanie kamery noktowizyjnej sprawia, że model może patrolować okolicę nawet w nocy. Jeśli zaś zastosuje się kamerę termowizyjną, model może okazać się pomocny podczas poszukiwań albo akcji ratunkowych, bowiem szybciej niż człowiek zauważy ślady ciepła.

Modele latające są już wykorzystywane przez władze państwa. U Niemców, naszych zachodnich sąsiadów, urządzenia te, przy pomocy zamocowanej kamery, patrolują ruch na drogach i autostradach. Obraz z kamery umieszczonej na modelu jest na bieżąco przekazywana do centrali. Z jednej strony można uznać to za nieustanną inwigilację ludzi, z drugiej jednak taki zabieg jest równocześnie tani i szybki, bo pozwala na natychmiastową reakcję na zagrożenie.