Quadcopter, tricopter, hexacopter, octocopter

hexacopterPodczas konstruowania modeli śmigłowców nie warto się ograniczać. Typowy helikopter może szybko okazać się zwyczajnie nudny. Wśród modelarzy bardzo popularne stały się maszyny latające nazywane multirotorami lub multicopterami, w których, w przeciwieństwie do helikoptera, zamontowanych jest więcej niż dwa wirniki.

W ten sposób można wyróżnić quadcopter, tricopter, hexacopter i octocopter, czyli maszyny kolejno z czterema, trzema, sześcioma oraz ośmioma śmigłami. Skąd bierze się ich popularność?

Wbrew pozorom, budowa takiego modelu nie jest aż tak skomplikowana, natomiast efekt końcowy jest bardzo zadowalający. Multicopter zachowuje się w powietrzu całkiem inaczej, niż najzwyklejsze helikoptery. Również sterowanie modelem z większą ilością śmigieł może okazać się nieco prostsze.

W praktyce można wyróżnić wiele modeli zasilanych litowo-polimerową baterią. Typowy X4, zwany także Quadcopterem, ma bardzo prostą budowę, składa się bowiem z ramion ułożonych na krzyż, tworząc literę X czy znak plus. Wyróżnić można również inne rodzaje wielowirnikowców: Y4, H4, V4, wszystkie różnią się budową.

Y, to, jak nazwa może podpowiedzieć, tricopter. Dwa śmigła są skierowane na bok, trzecie zaś – do tyłu. Hexacoptery mogą mieć bardzo prostą budowę: sześć ramion ułożonych w równych odstępach, jednak można spotkać się także z innym schematem. Y6 może unieść więcej, ale jednocześnie jest mniej efektywny. Na jego budowę składają się trzy ramiona wychodzące ze środka oraz silniki zamontowane na końcu każdego z nich.

Do octocopterów można zaliczyć typowy układ Octo, jak również modele typu X8 czy H8, które również różnią się detalami. Modele mogą mieć także asymetryczną budowę śmigła. Dzięki temu można uzyskać przeróżne efekty.

Do budowy jakiegokolwiek multicoptera będziemy potrzebowali kilka podstawowych elementów. Najważniejsze będą: płyta główna elektroniki, silnik oraz regulator. Instrukcje konstruowania modeli śmigłowców można znaleźć między innymi w Internecie. Z ich pomocą właściwie każdy będzie mógł zbudować własną maszynę latającą, chociaż wymaga to dużego zaangażowania, czasu i spokoju.

Multirotory sterowane drogą radiową są wykorzystywane jako tania opcja tworzenie fotografii z lotu ptaka, miejsc czy budynków.